KOUPELNY [ NÁVRHY + DODÁVKY + REALIZACE ]   více než 500 realizovaných projektů

   721 661 758

Bude po nás potopa?

Ptejte se na původ věcí, zajímejte se o ekologii.

Zdá se, že ekologie a udržitelnost, tedy přístup umožňující uspokojování našich potřeb při zachování zdrojů, již není jen sílícím modním trendem, ale i součást každodenního života každého z nás.

A jak využít tento přístup v interiérovém designu, respektive v koupelnách? Co když Vy přemýšlíte zodpovědněji, než většina současné populace. Co když Vy přemýšlíte nad následky Vašeho “spotřebovávání”, ještě než nakoupíte? Pak si jistě kladete otázky, za jakých podmínek onen produkt ovlivnil své okolí již ve výrobě a jaký bude mít vliv hlavně na Vaši domácí spotřebu vody a úsporu energií. A pozor, někdy i na zdraví celé rodiny!

A proto i výrobci koupelnového vybavení reagují na poptávku informovaných zákazníků, kterým nejde jen o to levně pořídit, využít, vyhodit a znovu co nejlevněji pořídit. Designéři objevili několik cest, jak potěšit náročného zákazníka, aniž by tím poznamenali naše budoucí generace.

Výrobní procesy
Za udržitelnou lze označit takovou výrobu, která je ekonomicky efektivní a zároveň minimalizuje vznik odpadů, spotřebu energie, přírodních zdrojů a toxických látek. Někteří výrobci proto využívají výhradně energii získanou z obnovitelných zdrojů, někteří dokonce mají vlastní fotovoltaické panely, neustále přicházejí s inovacemi, jak ušetřit při výrobě vodu a energie. Catalano1Tací se také snaží omezit produkci odpadu, a když vznikne, tak hledají možnosti pro jeho opětovné použití. Výstupem takové výroby musí být rovněž kvalita zaručující dlouhou životnost výrobku. Nejvíce zatěžující je totiž neustálý konzum, při kterém pořád dokola spotřebováváme, vyhazujeme a zase nakupujeme.

A proto se ptejte na “zelené” certifikáty výrobců. Ať je to výrobce vodovodních baterií, obkladů nebo sanity, vždy je možná úspora spotřeby zdrojů při výrobě, využívání odpadu vznikajícího při výrobě i následné recyklaci výrobků v budoucnu.

Pozitivní odpovědi můžete očekávat u originálních výrobků, tj. výrobků skutečně vyrobených v Evropě. Bohužel i některé evropské koupelnové značky s dlouhodobou historií mají dnes svou výrobu nebo její část lokalizovanou v asijských zemích, kde jsou výrobní normy stále velice benevolentní a je tak dosahováno minimalizace výrobních nákladů. Na náš trh se i tak mohou tyto kusy dostat, protože prohlášení o shodě a zdravotní nezávadnosti není bohužel v tomto segmentu tak přísně vyžadováno. Proto je toto skutečnost, kterou samozřejmě ani informovaný laik nemůže odhalit. Ještě více matoucí může být pro spotřebitele skutečná asijská produkce, kterou pak jakýkoli prodejce prodává pod svými značkami jako kvalitní výrobky.

Pomůckou pro identifikaci značkového výrobku mohou být laserem vyznačená loga výrobce na těle baterie a vytlačená loga na rubové straně keramických dlaždic. Ale opět připomínáme, i baterie s evropským logem může být vyrobena v Číně. Mnohdy i české firmy, které se samy označují jako “český výrobce koupelen” pouze umísťují své logo na baterie dovezené z číny. Zdařile se tváří i polské kopie výrobků, které jsou k dostání i v koupelnových studiích za opravdu zajímavé ceny v porovnání s originály. Některé svým složením a uvolňováním nebezpečných látek (např.těžkých kovů jako nikl, olovo v mosazném těle baterie) do okolního prostředí mohou při dlouhodobém působení představovat ohrožení zdraví členů domácnosti.
Pořízení těchto kopií je proto pouze krátkozrakým řešením, pro které mluví pouze cena.

Jak okamžitě snížit výdaje za vodu a její spotřebu?
I vy se můžete podílet na šetrném hospodaření s pitnou vodou nejen v koupelně, a být tak úsporní a ekologičtí.
K největšímu plýtvání pitnou vodou dochází při splachování toalet. Catalano2Vzhledem k vysoké ceně vody bývá proto někdy impulsem k rekonstrukci instalace moderní toalety s dvojitým splachováním (3l malé a 4,5litru velké tlačítko). Někteří výrobci nabízejí i systém propojení umyvadla a toalety, který ušetří až 25% vody díky opakovanému použití. Voda použitá v umyvadle proteče čistícím systémem a je pak připravena ke spláchnutí toalety. Také moderní sprchy disponují mnoha funkcemi pro ovládání průtoku vody a velice užitečné pro snížení průtoku vody jsou perlátory v umyvadlových bateriích.
K dostání jsou i redukce pro nastavení průtoku vody ve sprchových hadicích, které můžete pořídit i dodatečně. Pokud Vám tedy doma ještě proudí voda starými technologiemi, určitě je čas na novou koupelnu. Ale o tom podrobněji někdy jindy v dalším tématu našeho blogování.

Další důvod proč je tu StyleIt2. Naši pozornost totiž přitahují hlavně evropští výrobci se závazkem vůči životnímu prostředí. Jsme si vědomi toho, že co pod našima rukama vznikne nyní, ovlivňuje i další generace po nás.