KOUPELNY [ NÁVRHY + DODÁVKY + REALIZACE ]   více než 500 realizovaných projektů

   721 661 758

To ví už i malé dítě

Tak tohle je vděčné téma všech mých studenských skupin. Nejdřív na něj má každý svůj vyhraněný názor, zda si ho pořídit domů – jasné Ano či Ne. Pak se rozproudí diskuze, opadne ostych. Většina přizná že vlastně neví, co s ním. Jak se používá, jak se na něj nasedá. Menšina přidá pár užitečných tipů a fíglů z vlastního života. A nakonec využijeme pár instruktážních videí a zase má o pár přiznivců více.

Bidet a malé děti

Ale dnes přece i malé dítě ví, že moderní koupelna prostě má mít bidet. A nebo alespoň bidetovou spršku. Rodičům miminek a batolat totiž bidet také ulehčí život, protože nemusí miminko strkat po každé výměně špinavé plenky pod sprchu či do vany. Pouhé otření vlhčenými ubrousky je samozřejmě jen nouzová varianta mimo domov. Malé děti si totiž v takové domácnosti zvyknou na mytí zadečku v tomto nízkém "umyvadle" a s postupem věku jim to už přijde jako každodenní samozřejmost. O pár měsíců později jim bidet poslouží jako první umyvadlo k testování jemné motoriky rukou při tréninku spouštění baterie. I když, počítejte s tím, že občas dojde k lokální potopě. A také v bidetu rodiče vypláchnou nočník raději než ve sprše nebo vaně.

To, že je správné si po použití toalety umýt ruce pod tekoucí vodou, ví snad každý. Ale proč to neplatí i o našich intimních partiích? Míra osobní hygieny je přece jen součástí především kulturních zvyklostí. Jedna z teorií tvrdí, že bidet byl vynalezen na počátku 18.st. pro francouzskou královskou rodinu. Tak proč se k sobě v koupelně nechovat královsky? V českých končinách se asi naposledy bidety standardně umísťovaly do městských bytů v předválečném období. S rozšířením masové výstavby na prostor skoupých panelových domů tento zvyk vymizel. Říká se, že i to může být důvodem, proč vede ČR žebříčky onemocnění tlustého střeva. Naopak používání bidetu je zažité v jižní Evropě a v nejvyspělejších státech Asie, kde dávají přednost elektronickému servisu toaletních sedátek nejvyšší technologické úrovně. Z čehož je zřejmé, že hygiena jako taková souvisí s životní úrovní.

Je všeobecně známé, že bidet slouží i jako prevence onemocnění střev nebo zmírňování stávajících obtíží. Ale jaké jsou tedy další praktické výhody jeho umístění v koupelně? K těmto docházíme v diskuzích se studentkami během výuky. Říkám studentkami, protože muž je ve škole interiérového designu stále rarita. Proto i následující praktické tipy ocení spíše ženy.
Přeci jen jedna unisex rada, a to pro majitele oddané svým domácím mazlíčkům. Ti jim pořizují někdy celé koupelny, sprchové kouty nebo vany. Ale pro umytí malého psa je prý bidet naprosto ideální. A co se týče osobní údržby, mnohé dámy se mnou budou určitě souhlasit, se mytí a holení nohou a pedikúra s oporou o hranu bidetu jeví jako bezpečnější varianta oproti akrobatickým výkonům ve sprchovém koutě nebo na umyvadle. A mezi námi, jako pomůcka při rekonsvalescenci po porodu byl také nenahraditelný. Stejně tak si ho nemůžeme vynachválit při hygieně v průběhu menstruace.
Ale zase zpět k prospěchu celé domácnosti. Co když není v domácnosti technická místnost s výlevkou? Co když nechcete napouštět kyblík na úklid v kuchyňském dřezu nebo riskovat poškození vany? Co když máte ve zvyku ruční přepírání prádla, které třeba v hranatých nebo velkých umyvadlech není díky vnitřnímu plochému povrchu možné? I těmito možnostmi už jsme několikrát při plánování koupelny přesvědčili investory k pořízení bidetu nebo spršky, které se jim následně osvědčili. A každé takové doporučení, které se osvědčí ve Vaší praxi, naplňuje naše poslání - měnit zažité stereotypy v českých koupelnách.

Takže to bylo něco o praktických výhodách a využívání bidetu. Více o konkrétních formách pro novou či stávající koupelnu probereme příště.