KOUPELNY [ NÁVRHY + DODÁVKY + REALIZACE ]   více než 500 realizovaných projektů

   721 661 758

Squat iD23 díl I.

Očima koupelnových fajnšmejkrů StyleIt2

25min na každý byt je málo. Přesně tímhle tempem probíhala prohlídka pěti bytů navržených předními českými architekty v Pařížské ulici č.23  a které byly dočasně přístupné veřejnosti.

 Cílem projektu bylo dát návštěvníkům možnost prožít si vlastnimi smysly návštěvu luxusního interiéru, který jinak obdivují jen na stránkách časopisů. A já to vnímám zároveň a především jako interiérovou osvětu české veřejnosti o užitečnosti architekta. Takže jak vypadá koupelnový luxus v Pařížské ve zrekonstruovaném secesním domě?

Na každém patře je vytvořen vždy jeden byt o výměře přesahující 200m2. Dva z nich jsou mezonetové se střešní terasou (byt pro dva muže id23D, byt pro architekta a designérku iD23E). Vlastní koupelnu má téměř každý pokoj. To, co se někomu zdá jen jako rozmařilost holywoodských hvězd je ve světě vysokého bydlení standardem. A tady architekt věděl, že sdílená koupelna se u expatů prostě nenosí. Každý byt má čtyři až pět koupelen. Svou koupelnu tu mají partneři, každý dětský i hostinský pokoj, pracovna a dokonce i kolo nadšeného cyklisty. Celkem jsme tu prošli 24 koupelen! Ráj pro StyleIt2 :)

Základy na míru
Vestavěný nábytek vyrobený na zakázku stylově vždy sjednocuje každý byt, vytváří úložné prostory, ale také maskuje nerovnosti, nadbytečné rohy a výklenky starého domu. Automaticky vplouvá i do koupelen a propojuje koncept celeho bytu napříč místnostmi.

Kombinace
Nejodvážnější kombinace co se týče materiálů navrhla Ivanka Kowalski a atelier Oooox. V jedné koupelně se tak potkává tradiční keramický obklad a dlažba spolu s nástěnnou stěrkou, výmalbou nebo tapetou. Voděoodolné tapety od Wall&Deco byly tou největší koupelnovou peckou. Pořídit je můžete za cenu kolem 3510Kč/m2. Chcete-li porovnání s luxusním keramickým obkladem, tak třeba dekorovaná kachle od Porcelanosy vychází zhruba o 1100Kč méně. Nicméně tento rozdíl téměř doženete cenou za práci obkladače. Kolik by si ten samý účtoval za práci s tímto druhem tapety, nemám zatím zkušenost.

IMG 0796

Ještě drzejší kombinace se dopustil opět atelier Oooox v bytě iD23B, kde se bez zábran potkávají dvě různé série od dvou výrobců ve dvou odlišných barvách v jedné koupelně! Ano, souhlasíme s bořením mýtů v českých koupelnách. Jde o černé umyvadlové baterie Gessi Goccia a zlatý sprchový set Zucchetti Agora.

Společné znaky koupelen
A v čem se naopak architekti při návrhu koupelen shodovali a co se opakovalo napříč jednotlivými byty? Všechny koupelny měli řešené pokrytí stěn až do stropu. Jedno jestli obkladem, tapetou nebo stěrkou. Prostě ani na samostatných wc se nešetřilo s obložením jen do 120cm a rozhodně to nepřineslo pohledově nic negativního ani tři metry vysokým stropům.

Sprchování bylo řešeno převážně způsobem WalkIn (tj. sprchovým koutem s volným vstupem, bez dveří). Ne vždy sice s dostatečně hlubokou zástěnou, ale což, každý se sprchuje jinak divoce.
Byla jsem nadšená z osvětlení doplňující zrcadla nad umyvadly. Pochybuji, že některá z nich měla IP krytí doporučené pro koupelny. Jak všichni víme, vybírat v segmentu koupelnových svítidel je neskutečná bída. A tak se architekti nenechali spoutat a umísťovali designová osvětlení i před zrcadla nebo používali jednoduchá technicistní připevněná přímo do těl zavěšených zrcadel.
Překvapivě nikdo z architektů nepracoval s radiatorem jako výrazným stylotvorným prvkem. Všichni se drželi deskových verzí. Žádný designový radiator na obzoru. To mě trochu zklamalo. Automaticky také každou koupelnu zútulňovaly vytápěné podlahy.

Co je na tom luxusního

Vyloženě luxusní byly koupelny v bytě studia Oooox a Ivanky Kowalski. Koupelnám tu vládl Krion, umělý kámen od společnosti Porcelanosa, a z něj na zakázku vyrobené umyvadlo a vana. Do luxusní koupelny rozhodně patří solitéry, tj. volně stojící umyvadla a vany z umělého kamene. Kralovaly tu honosně výrobky značek Gessi, Porcelanosa a Zucchetti. V dalších bytech už koupelny působily spíše jednoduchým minimalistickým dojdem díky velkoformátovým tmavě šedým obkladům. A kvůli standardnímu vybavení značek Duravit a Hansgrohe (série Talis) až nemístně lacině. Co mě ale zaujalo byly krionové desky, na kterých seděla umyvadla, a teprve pod touto deskou byly zavěšené dýhované zásuvky. Umělý kámen je vodě naprosto odolný a jakýkoli nábytek pod ním tak dobře ochrání.

Jedno velké zklamání, které mi zůstalo s nepochopením viset v hlavě. Tak jako je ve všech pěti bytech samozřejmostí koupelna s wc ke každému pokoji, má právo na své automatické umístění i bidetovací prvek (bidet, bidetovací sprška nebo elektronické prkénko). Pouze čtyři byty měly v jedné koupelně bidet. Všude jinde kde nic tu nic. Nechce se mi věřit, že nedostatek intimní hygieny je u nás tak hluboce zakořeněn, že i architekt na ni při návrhu zapomene? Ani Duravit se tu neukázal se svým bidetovacím elektronickým prkénkem, když dostal příležitost vybavit sanitou byty iD23C, iD23D a iD23E.

IMG 0858

Jestli jste tento zážitek nestihli (brány se veřejnosti zavřely 18.prosince) a chcete se trochu zorientovat, zkuste virtuální prohlídku prostřednictvím videa a fotografií přímo na webovkách projektu. K dostání je také obsažný book, při jehož jeho prohlížení si mám chuť rozsvitit, jak jsou fotografie v něm temné. Špatně rozpoznatelné barvy, odstíny, textury materiálů a co jiného by interiérový nadšenec v podobné obrazově obsáhlé publikaci hledal.

A co se bude s těmito pěti byty ve vlastnictví PSN dít teď? Realitní agentura Svoboda&Williams je bude pronajímat zahraničním manažerům nebo filmovým hvězdám za 1000Kč/m2 měsíčně.

Nechcete být na novou koupelnu sami? Napište nám.