KOUPELNY [ NÁVRHY + DODÁVKY + REALIZACE ]   více než 500 realizovaných projektů

   721 661 758

Squat iD23 díl II.

Zaměřeno na detaily

Dnes se na rozdíl od jedničky podíváme na koupelny projektu iD23 pod lupou. Co nás inspirovalo a co si naopak dovolíme vytknout?


Pokud si nebudete byty v Pařížské pronajímat, asi už si tyto detaily zblízka neprohlédnete. Takže nám musíte věřit nebo využít naši obrazovou galerii :)

Wc předezdívky a splachovací tlačítka
Vždycky v návrhu pečlivě zvažuji, jak do prostoru zakomponovat wc předezdívku, v níž se ukrývá závěsný systém pro wc a bidet. Proto jsem tento detail ostře sledovala i zde v Pařížské. Závěsné systémy byly buď plně zapuštené v rovině s okolní stěnou nebo jen decetně vyčnívaly. Tak subtilně, že bych to tentokrát vůbec neoznačila jako "vycapené". To se povedlo buď díky částečnému zapuštění do silných stěn starého domu, použitím mělkého závěsného systému nebo použitím tenkého 3mm obkladu. Nebo kombinací těchto možností. Velkou inspirací byly také vestavěné úložné prvky využívající právě tohoto uskočeného prostoru nad wc předezdívkou. Takže u mě za jedna.
IMG 0800

Splachování ve dvou nejluxusnějších bytech, tedy od Ivanky Kowalski a studia Oooox, dokonale řešila tlačítka Grohe Cosmopolitan v černém a bílém skleněném provedení. V ostatních bytech už jsme potkávali jen základní chromované řešení Geberit Sigma 70. Větší invence se na tomto poli už bohužel nekonala.

Sprchové kouty
Už jsme psali v prvním díle Squat iD23, že převažovaly sprchové kouty s volným vstupem, tzv. WalkIn. Některé byly vzepřené mezi podlahu, strop a stěnu, čímž získaly stabilitu i bez rohové nebo příčné vzpěry. Ale některé, bych řekla, byly na hraně bezpečnosti. V bytě iD23B od Oooox je oboustranný WalkIn tvořený kouřovou skleněnou stěnou připevněnou k dlažbě pouze silikonem (bez lišty!) a dotýkající se minimálně tři metry vysokého stropu. Tohle sklo nejenže se může při náhlém silnějším tlaku od podlahy uvolnit, ale navíc se kvůli své výšce při doteku dokonce vlnilo. Vhodnější by bylo použít aspoň 10mm sílu skla místo 8mm.

Snad každý sprchový kout disponoval vysokou odkládací nikou vyhloubenou do silné zdi domu předělenou ocelovou poličkou. Takže žádné chromové poličky vrtané do zdí. Dokonalý minimalismus.
IMG 0915

Bylo zřejmé, že sprchové kouty jsou dělané na zakázku sklenářem a ne od značkových výrobců. U WalkIn stěn, což je v podstatě jen kus skla zasazeného do lišt, to nijak nevadí. Ale u sprchových dveří už to bylo šlápnutí vedle. Podívejte na tu masivní pojezdovou konzoli a okousané silikonové těsnění na dveřích u dveřních pantů.
IMG 0811

Spárořez
Buď nebyl díky minimálním spárám vůbec znatelný (viz.samostatné wc v chodbě bytu od Oooox) a nebo nebyl v koupelnách vůbec díky náhradě za výmalbu, stěrku nebo tapetu. V minimalistických koupelnách bytů iD23C, iD23D a iD23E byly použity šedé 3mm tenké obklady pravděpodobně formátu 100x300cm pokládané horizontálně. To znamená, že nad sebou byly vždy položeny dva kusy po 100cm a nad podlahou dořez, který odhaduji 40cm. A ten bych v tomto případě doporučila směřovat spíš pod strop, kde nepřijde tolik na oči. A ještě jedna výtka, příště tmavší spárovačku, prosím.

Za jeden z nejlepších nápadů, navíc perfektně řemeslně převedených do skutečnosti, považuji přechody různých podlahových materiálů v bytě od Oooox, kde se prolíná dřevěná podlaha vycházející z obývací části s 6tiúhelníkovou dlažbou pod jídelním stolem a dále betonovou stěrkou v kuchyni. IMG 0755
Co jsem nepochopila, byl měnící se směr pokládky prknen, někdy dokonce přímo mezi sebou navazujícími prostory jako chodba-kuchyně. Ale to by mi třeba vysvětlil mistr podlahář, jesti za tím vězí něco hlubšího. Na mě to jen působilo rušivě.

Stejně jako jsem v prvním díle vyzdvihovala neotřelou kombinaci dvou povrchových úprav baterií (černá Gessi a zlatá Zucchetti) v jedné koupelně, tak musím na druhou stranu upozornit i na jednu svízel z toho vyplývající. Ono totiž když se designér, v tomto případě studio Oooox, pustí do kombinování netradičních povrchů v koupelně, je potřeba pohlídat shodu u všech pohledových dílů. A to není většinou kvůli zúžené nabídce výrobců v dané povrchové úpravě vůbec jednoduché. A tak se zde stalo to, že se ve zlato-černém konceptu koupelny na bidetu potkal chromovaný joystick, který ovládá černou bidetovou baterii, zlatá (mosazná?) výpusť, chromovaný bidetový sifon a bílé roháčky pod bidetem.

Mít více jak 25minut na jeden byt, jsem si jistá, že bych dala dohromady ještě třetí díl Squat iD23 :) Ale i tak věřím, že jsme vás provedli luxusními koupelnami tohoto jedinečného projekt jako nikdo jiný, ať už jste osobní možnost prohlídky měli nebo ne. Napište nám i vaše postřehy.