KOUPELNY [ NÁVRHY + DODÁVKY + REALIZACE ]   více než 500 realizovaných projektů

   721 661 758

“Design se musí líbit, ale umění vám musí rvát vnitřnosti”, aneb Jak to vidí Rony Plesl

Tenhle čtvrteční večer mě vytáhla ven Bára Optimálka do Scholastiky na přednášku Ronyho Plesla, čaroděje se sklem, který tvoří jak na zakázku, třeba lustry pro Lasvit, Preciosu, “obyčejné” sklenice pro Budvar a Pilsner a vázy pro arabskou princeznu, tak i volně ztvárňuje své vlastní inspirace a představy.

 

Pozvánka s názvem “Design se musí líbit, ale umění vám musí rvát vnitřnosti” lákala možná na větší drama než to nakonec proběhlo ve skutečnosti. Z Ronyho úst zazněly mnohem zajímavější perly, které se mě tak nějak po různu dotkly a třeba budou blízké i vám. Tady jsou, jak se mi je podařilo v rychlosti zachytit. Jsem si jistá, že se vám budou dobře pročítat i přesto, že jde o o úryvky bez kontextu celé přednášky. Vlastně takové interview bez otázek.

JAK TVOŘÍ RONY PLESL

„Kdybych nedělal svoje emocionální věci /myšleno volnou tvorbu/, tak bych nemohl tvořit ty komerční. ”

„Na klienty jdu vždycky přes ženy. :) Netajím se tím, že mám ženy rád. Vždyť mám doma tři holky. ”

„Když jsem dělal na tomhle /myšleno Flower Table/, myslel jsem na tu bohatou ženu, co si může takhle drahý stůl dovolit. Je to design pro jednotlivce, který má rád věci dokonalé /také Bookcase - knihovna pro muže a jeho pár knižních skvostů/.”

„Vždycky to chci udělat tak, jak to chci já. Ne jak to chce klient. :) Když navrhuji, tak klienta nejdřív vyděsím extrémním návrhem a pak už jen ubírám. ”

„Cesta k designu vede přes vlastní emoce. Věci mají posunutou hodnotu díky mým zkušenostem.”

„Dobrý designér dokáže emoci dostat i do věci, která slouží.”

„Získat RedDot je příjemné, ale beru to s rezervou. Chce to totiž zaplatit hodně peněz za přihlašovací poplatky.”

„Výstava Cartier byla pro mě čest - vybrali si mě jako typického představitele Čech, který pracuje se sklem.”

„Co bylo dřív vejce nebo slepice - otázka, která pro mě rezonuje celý život.” /a ukazuje na své typické objekty s vejcovitým tvaroslovím/

„Baví mě vracet se k podstatě.” /viz. terezianský lustr Venus pro Preciosu/

bookcase

ČEŠI A DESIGN

„Češi mají blíž k umění než k designu. Znaky českého designu neexistují a asi nikdy existovat nebudou.”

„Je škoda se zajímat jen o to, co se děje v designu a ne v umění.”

„Brusiče skla máme nejlepší na světě. Bez těch bych nebyl nic.”

Otázka od posluchače v publiku: „Když navrhujete, víte už dopředu, že to půjde vyrobit?” „ Huťáci vás často oblbnou, že to nejde, ale ono to jde. Teď už to vím, jak to chodí na huti. Musíte s nima umět vyjít, aby udělali to, co si přejete.”

venus

RONY PLESL A JEHO POHLED NA DESIGN A ŽIVOT

„Design vypovídá o světě. A umění nemá mantinely.”

„Každý z nás je designér. Každý si zařizujeme svéje bydlení. A proto, měl by být design pro jednotlivce nebo pro všechny? I takový iPhone si všichni na světě personifikují (wall paper, kryt).”

„Všechny sklenice jsou pro mě sochou, jak říkal na UMPRUM prof.Kaplický (otec známého arch.Kaplického). Ten pozdvihl sklenici a povídal: „Tohle není sklenice, studenti, to je socha.””

„Mě to strašně vyhovuje dělat několik věcí najednou. Půl hodiny dělám na sklenici a pak jdu dělat sochu..”

„Itálie mě strašně dostala svým ristrettem a šunkama. Tam jsem pochopil, že nejdůležitější na designu je ten krásný život.”

„Zlomy /myšleno příležitosti/ přicházejí, ale nesmíte se bát, musíte být připraveni.”

„V tu chvíli víte, že je to ono /myšleno když tvoříte/.”

TEST KREATIVITY PRO KAŽDÉHO
„Test kreativity, podle kterého bych měl být hodně kreativní. Představte si v mysli dělení celku na půlku, pak tu půlku zase rozdělte na půlku a zase na půlku atd. Já jsem si představoval řezání másla na cirkulárce na trávě, při tom cítil vůni trávy, zvuk staniolu při řezání.”

A NA ZÁVĚR
„Sklo je divný, fakt je divný. Ti, co ho sbírají, jsou vždycky nějak vyšinutí. Stačí vzpomenout křišťálovou kouli. Sklo není statický materiál, v každém okamžiku v něm přetrvává určité pnutí, i v okenním skle.”

foto zdroj: StyleIt2 a ronyplesl.com