KOUPELNY [ NÁVRHY + DODÁVKY + REALIZACE ]   více než 500 realizovaných projektů

   721 661 758

Koupelnové rady v kostce

OBKLADY A DLAŽBY
Pamatujte, že dlažbou lze obkládat, ale nikdy ne naopak.

Univerzální použití v interiéru i exteriéru má slinutá dlažba, tj.dlažba s nasákavostí menší jak 0,5%.

Pro čistý styl moderní koupelny jsou nejvhodnější velké formáty (např. 20x60, 30x90, 60x60, 80x80 atd.), které byly po výrobním procesu seříznuty na přesný rozměr (říká se jim kalibrované nebo rektifikované) a je možné je pokládat s minimální spárou (1-2mm), v dřevostavbě raději 2mm. Minimum spár = větší hygiena

Když zařizuji ekonomicky (cca pod 1000 Kč/m2), bude vkusnější zvolit obklad bez textury (bez imitace dřeva, různých druhů kamenů, stěrek nebo kovu), tj. jednobarevný (např.šedý, hnědý). Dokonalá textura různých materiálů působí totiž věrohodně jen v té nejvyšší kvalitě.

1 milimetrova spara
foto 1: 1mm spára

2 dokonala textura
foto 2: dokonalá textura keramických prken k nerozeznání od skutečného dřeva

SPÁROVACÍ HMOTA

Zapomeňte na univerzální bílou spárovačku. Nepatří k tmavému obkladu/dlažbě a už vůbec ne k velkoformátovým, kde chceme primárně docílit jednolité plochy. Všeobecně platí, vyberte co nejpodobnější barvu zvolenému obkladu či dlažbě. Jestli se nemůžete rozhodnout mezi dvěma odstíny, zvolte raději tu tmavší. Jedinou výjimku tvoří bílá dlažba. Pro ni rovnou šedou spárovačku. Dříve nebo později by se bílá zašlapala a v hlavních pochozích zónách se zešedla. Vzorník je široký. Záměrnou volbou neobvyklé barvy můžete vytvořit úplně jiný dojem.

3 sprarovacka i silikon
foto 3: správně zvolená barva spárovací hmoty a silikonu

4 zlata sparovacka
foto 4: kouzlení s nevšední barvou cementové spárovačky

SPÁROŘEZ

Nepodceňujte tuto část návrhu a nepřenechávejte kreativitu až obkladačovi.

Rozkreslete si do plochy půdorys i jednotlivé stěny (systém ala rozložená krabice se mi osvědčil nejlépe). Hledejte a zkoušejte záměrné symetrie i asymetrie spár vzhledem ke dveřím, oknu, ale i zařizovacím předmětům, a to vertikálně i horizontálně. Jen tímto způsobem dosáhnete promyšleného výsledku, který bude zřejmý i na první pohled. Lidské oko totiž vnímá symetrii i podvědomě.

Pozor: I když je kladečský plán navržený pečlivě, ještě není vyhráno. Musíte dohlédnout na jeho přesné dodržení na stavbě.

5 celkovy pohled
foto 5: spárořez ala krabice

6 nutny dozor
foto 6: bez dozoru to nejde - nebyla dodržena symetrie obkladu vůči pozici umyvadla s baterií.

KAMENICKÉ ROVY VS. ROHOVÉ LIŠTY
Plastové obkladové lišty do privátní koupelny nepatří. Pokud je to nutné, dejte přednost chromovaným nebo alespoň hliníkovým. Obkladová lišta je v podstatě i dekorativní prvek a tak je s ní potřeba zacházet. Pokud s ní nechcete na viditelném místě dosáhnout konkrétního dojmu, dejte přednost kamenickým rohům (seříznutí obkladů v rozích na 45°). Kamenický roh s 1mm spárou je vysoká obkladačská. Jistotou je zhotovení vodním paprskem. 

07 kamenicke rohy vodnim paprskem
foto 7: dokonalé provedení kamenických rohů vodním paprskem

8 kamenicky roh
foto 8: dokonalé provedení kamenických rohů vodním paprskem

VODOVODNÍ BATERIE

Pokud vám nejde o design ani etiku výroby a raději si při první poruše koupíte další baterii za pár stokorun, než investovat hned na začátku do kvality, vemte v úvahu alespoň své zdraví. Baterie vyrobené mimo Evropu mohou obsahovat příměsy težkých kovů. Asi už byste taky dneska nepoužívali hliníkové příbory na denní bázi a nevymalovali dětem pokoj krásnou olovnatou barvou. Pro představu nejlevnější stojánkové baterie na umyvadlo v dobré kvalitě a s keramickou kartuší a odolným chromovým povrchem začínají cca od 3,5tis.Kč

9 baterie
foto 9: krása i kvalita v jednom - umyvadlová baterie

VANY

Nejlépe z umělého kamene - jsou nejpevnější a nejsnadněji se obezdívají při zachování dokonalých rovností a pravých úhlů (Villeroy&Boch). Druhou volbou jsou smaltované (Bette, Kaldewei) pro svou odolnost, pevnost a životnost. Nejméně vhodné jsou akrylátové - sice nejlehčí a nejlevněší, ale také nejméně stabilní. U nejlevnějších hrozí odlepování od okolních rohů nebo dokonce prošlápnutí (vyhnout se hobby marketům).

10 quarilova vana
foto 10 - quarilová vana a přesné obložení - vše v pravých úhlech

11 smaltovana vana
foto 11: obložení rohu u smaltované nebo akrylátové vany s doplněným silikonem

SPRCHOVÁ VANIČKA NEBO ŽLÁBEK

sprchová vanička - nejlépe z umělého kamene, keramiky nebo smaltu - výhoda: spádování a odpadní souprava je vyřešena samotnou vaničkou ne - akrylátové, nejnižší životnost, nejméně stabilní

sprchový žlábek - momentálně nejčastější přání klientů, dlažba vede až do sprchy, kde je odtok vyřešen kanálkem, ať už v jedné rovině s okolní podlahou nebo na stupínku.
Ideálně možnost zkrácení kanálku na požadovaný rozměr až na stavbě (Viega). Dodržet spádování ke kanálku ze všech stran, aby voda neměla šanci se nikde zadržovat.

12 spadovani ke kanalku
foto 12: správné vyspádování k odtokovému kanálku ze všech stran


KREATIVITA

Méně je více. Cílem je obvykle malý prostor sjednotit a ne komplikovat. Minimum rohů a výklenků - prostor raději zarovnávejte, pokud je to možné. Např. prostřednictvím wc předezdívky po celé stěně, pomocí vestavěného nábytku, skleněných stěn sprchového koutu (např. do niky, do rohu). Sjednoťte barvy na stěnách. Vynechte pruhování a hry s listelami, bombaty apod. Na kráse a jednoduchosti to nepřidá. Osobitost prostoru dodejte až ve finále vlastními dekoracemi a doplňky a textilem. Až se vám omrzí, půjdou snadno pryč.

13 wc predezdivka neznatelna
foto 13: wc předezdívka se zabudovaným nábytkem

14 wc predezdivka
foto 14: wc předezdívka se zabudovaným nábytkem

VYHLEDEJTE ARCHITEKTA

Vyhledejte architekta se specializací na koupelny a nechte ho na vše dohlížet až do konce. Koupelna je pevnou součástí stavby a tak se snadno může stát její věčnou chloubou nebo taky ostudou jinak technologicky velice vyspělého domu.

Chcete se ještě lépe zorientovat v koupelnové terminologii? Pro začátek si stáhněte Koupelnový slovníček pro designérky:
http://bathacademy.cz/slovnicek/

15 realizace
foto 15: realizace

16 realizace
foto 16: realizace

17 ilustracni foto
foto 17: ilustrační foto